Jak pečovat o pokožku v létě - hyperpigmentace

Léto ťuká na dveře

Jarní slunce je zrádné. I když máte pocit, že jarní paprsky nemůžou mít na vaši pokožku žádný vliv, dejte pozor. Kůže je v tomto období opravdu citlivá a sluneční záření velmi intenzivní. Co to znamená?
Musíme tomu přizpůsobit i péči o naši pokožku. K hydrataci přidáme ochranu. Pitný režim stále dodržujeme a k němu přidáváme vitamíny. Častý problém je vznik pigmentových skvrn.


Co jsou vlastně pigmentové skvrny a jak je ošetřovat?

Dnes se na ně zaměříme.
Hyperpigmentace je pojem užívaný k označení oblastí nerovnoměrné pigmentace na pokožce. Způsobuje ji zvýšená produkce melaninu.

Melanin je přírodní pigment, který propůjčuje pokožce, vlasům a očím jejich přirozenou barvu. Působí jako přirozená ochrana pokožky proti slunečnímu záření, chrání ji před UV paprsky. A tak se projevuje na lidské pokožce opálení. Nadměrnou tvorbu melaninu mohou vyvolat různé faktory, mezi nejčastější patří nadměrné působení slunečního záření, hormonální vlivy, věk a poranění či záněty kůže. Projevuje se jako tmavá skvrna, známá jako stařecká skvrna nebo sluneční skvrna. Je součástí kožních onemocnění, jako je melisma a pozánětlivá
hyperpigmentace. Vznikají působením slunečního záření. Proto se objevují především na částech těla, které jsou často vystavovány slunci, jako je obličej, krk a dekolt, ruce a paže. Melasma je kožní porucha, při níž vznikají větší plochy hyperpigmentace, a to především v obličeji a u žen. Vyvolávají jej hormonální změny. Postihuje v průměru 15% těhotných žen. K pozánětlivé hyperpigmentaci dochází při hojení kožního poranění, po němž na pokožce zůstane plocha nepravidelné barvy. Vyskytují se u lidí trpících akné, může být však způsobena kosmetickými zákroky - dermabraze, chemický peeling, ošetření laserem.
Dalšími faktory, které nespadají do hyperpigmentace jsou jizvy, mateřská znaménka, solární nebo aktinická keratóza a kožní nádory.

Řešení - Jak mohu předcházet vzniku tmavých skvrn (=hyperpigmentaci)?

1) Správná péče, ochrana
2) Zkrácením času, který trávíte na slunci, v době nejintenzivnějšího slunečního záření být ve stínu
3) Nosit ochranný oděv, klobouk, sluneční brýle

Top Produkt! Tip od nás, který doporučujeme: Noční krém s šesti esenciálními oleji

- Krém podporuje obnovu kožních buněk během spánku, aktivuje přirozené regenerační procesy. Redukuje již vzniklé pigmentové skvrny a eliminuje tvorbu nových. Projasňuje mdle vypadající pokožku a vyrovnává barevný tón pleti. Bojuje proti viditelnému stárnutí pleti.
- Obsahuje kadidlový olej a olej z Neroli. Kadidlo má úžasné vlastnosti pro stárnoucí pleť, pomáhá hojit jizvy, vředy, akné, neštovice. Neroli působí na pleť anti-angingově, čistí ucpané póry, pomáhá hojit, zacelit jizvy a zlepšuje cirkulaci krevního oběhu, čímž napomáhá obnově
kožních buněk. Neroli stimuluje imunitu a poskytuje ochranu proti virům a infekcím.
- Dále v něm najdeme extrakty z: kořene ženšenu (v oblasti Asie jsou jeho účinky známé přes 5000 let) a z kořene kostivalu (známý od středověku), obě rostliny hojí rány, z květů heřmánku, obsahuje mnoho silic a přes 100 účinných látek, urychluje obnovu
pokožky.

- Za zmínku složení stojí ještě divoký tymián, aloe vera, olej z indiánského santalového dřeva, olej z brutnáku lékařského a mandlový olej. Základem jsou jako v ostatních našich produktech ručně sbírané irské mořské řasy.
- Krém je vhodný pro všechny typy pleti. Používá se večer na obličej, krk a dekolt.


Rada na závěr - před nastupujícím obdobím plného žhavého slunce doporučuji se vydat zkontrolovat mateřská znaménka k dermatologovi.

 

Martina Třísková, kosmetička, odborná konzultantka Green Angel, maminka dvou dětí. V oboru jsem více jak 12 let.